Vörös vagy kis panda (Ailurus fulgens)

Angol: Red Panda

Francia: Petit panda

Német: Rote Panda

Román: Panda Roşu

Szerb: Crvena panda

Rendszertan: Ragadozók rendje / Macskamedvefélék családja

Elterjedés, élőhely: Ázsia, 2200 és 4800 méteres magasságban fekvő lombhullató és örökzöld erdők.

Természetvédelmi helyzete: Sebezhető, a CITES I., EEP

Testtömeg: 3,7-6,2 kg

Testhossz: 56-63 cm

Marmagasság: 27-28 cm

Táplálkozás: bambusz, gyümölcsök, zuzmók, gyökerek, bogyók, madártojások, rovarok, hernyók

Vemhességi idő: 134 nap

Utódok száma: 1-4 kölyök

Élettartam: 8-10 év

Szociális viselkedés: Magányosan él

A test felső fele fényes, sötét rozsdavörös, hátán aranysárga árnyalatú, mert a szőrszálak hegye sárga. A test alsó fele és a végtagok fényes feketék, a comb elülső és külső felén vízszintesen sötét gesztenyevörös sáv húzódik. Álla és pofaszakálla fehér, hátrafelé rozsdasárgába hajló, homloka és a fejtető rozsdasárga árnyalatú. Szeme alól a szájszögletig rozsdavörös csík húzódik, ez elválasztja el a fehér arcorrt a pofától. Rókavörös farkát gyengén határolt világos gyűrűk övezik. A mellső végtagján hat ujja van. A hatodik ujj a csuklócsont megnagyobbodása, amely szembefordítható a többivel, így könnyedén le tudja szakítani a bambuszhajtásokat.
Ébredés és táplálkozás után akkurátusan végignyalogatja az egész testét, mancsai segítségével macskamódra mossa meg pofácskáját is. Ezután kinyújtózik és a hátát, hasát egy faághoz vagy kőhöz dörzsöli.

„Egy nyugodt élet titka …”

Külseje nemcsak kedvességet, hanem nyugalmat is áraszt. Nemcsak azért, mert nappal kevésbé aktív, hanem mert mozdulatai kényelmesek, megfontoltak. Bár ragadozóféle, mivel legfőképpen növényeken él, a zsákmányszerzés miatt nem kell kapkodnia. Ellenségeivel szemben menedéket jelentenek a fák ágai, melyek közt biztonsággal közlekedik. Talán innen ered a macskamedve elnevezés is.

Az utolsó mohikán

A kis panda rendszertani hovatartozása jó ideig volt talány a tudósok körében. Kezdetben a mosómedvék rokonának vélték, majd az óriáspandához kötve a medvefélék köze sorolták. Az újabb genetikai vizsgálatok azonban mégiscsak a kezdeti feltételezésnek adtak igazat: ha nem is olyan közeli rokonok, de a menyétfélékhez és a mosómedvefélékhez állnak legközelebb a kis pandák (panda néven először ezt a fajt hívták, nem az óriáspandát.) A vörös macskamedvék családjának egyetlen ma élő faja a kis panda, amely egy viszonylag kis területre szorult vissza a jégkorszak idején.A 4 millió éve élt „családtagja” a „Simocyon batalleri”, mely egy puma nagyságú ragadozó volt, szemben a főleg növényevő mai rokonával. Jelenleg: Csak 8-13 ezer Vörös panda él vadon, számuk az utolsó 50 évben körülbelül 40%-kal csökkent. Az élőhelyének elvesztése, feldarabolódása az erdő irtása Indiában és Nepálban jelent nagyobb problémát, Mianmarban és Kínában viszont az orvvadászat veszélyezteti leginkább e ritka fajt. Kínában elsősorban bundájáért ölik, és a belőlük készült sapkák az ottani piacok megszokott árucikkei. Nagy gondot okoz, hogy az egymástól elszigetelődött populációk beltenyészetekké váltak, aminek egyik fő oka lehet a rendkívül magas, 74%-os kölyökhalandóságnak.

A kis panda európai fajmegmentési programja (EEP)

A kis pandák állatkerti helyzete nem túl rózsás. Bár körülbelül 230-250 egyede él Európában, nehezen szaporítható fajnak számít, az éves szaporulat megközelítőleg megegyezik a halálozások számával. Ennek köszönhetően az egyik leghosszabb „várólistával” rendelkezik a fajmegmentési programok közül. A várólista azt jelenti, hogy azon állatkerteknek, amelyek valamely faj programjába be szeretnének lépni, időnként várniuk kell, míg hozzájuthatnak annak egy-egy példányához. A Vörös pandák esetében Akar hosszú évekig, sőt akár egy évtizedig is elhúzódhat a várakozás. A Szegedi Vadasparkban 1996 óta látható kisebb-nagyobb megszakításokkal ez a faj. Sajnos, mi is tapasztaltuk, hogy mennyire nehéz szaporítani, de bízunk abban, hogy előbb-utóbb egy fiatal pár tartásával végre elérjük ezt a célunkat is.

A kis panda örökbefogadói :

– Csépke Dávid és Csépke Márta

– Bottó-Baukó Adrienn

– Kollár László

– Cseh Sára

– Horváth Mariann

– Juhász Kata Sára

– Barna Lázár Tivadar

– Szűcs Zsuzsanna Erika

– Fehér-Polgár Pál

– Raffai Darinka

– Katona László

– Bödör Anna

– Szentmihályi Éva

– Weisz Lili

– Béke Utcai Általános Iskola

– Major Zolta Ferenc

– Gödri János Huba

– Balla Károly Dániel

– Szabó Balázs