Angol: Rook
Francia: Corbeau freux
Német: Saatkrähe
Román: Cioara de semănătură
Szerb: Gačac
Rendszertan: Veréblakúak rendje/Varjúfélék családja
Természetvédelmi helyzete: A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint kevésbé aggasztó helyzetű. Magyarországon védett!
Élőhely: Európa, Ázsia. Ligetek, fasorok, erdőcsoportok.
Táplálkozás: Mindenevő: gyümölcsök, levelek, magok, bogyók, rovarok, kisebb gerincesek, dögök
Életmód: Nappali. Telepesen fészkel, a telet pedig még nagyobb csoportokba verődve tölti.
Testtömeg: 280-340 g
Testhossz: 44-46 cm
Szárnyfesztávolság: 81-99 cm
Kelési idő: 15-18 nap
Utódok száma: 4-5 fióka
Élettartam: 18-19 év
Sok vagy kevés?
Az ősz derekától márciusig sok település lakója figyelheti meg reggel a sokezres tömegben vonuló “fekete seregeket”, amint táplálékszerző útra indulnak, sötétedés előtt pedig ahogyan visszatérnek éjszakázó helyeikre. Nagy részük azonban csak téli vendég nálunk. Amíg a gólyák, a fecskék és még számtalan madárfaj télire elköltözik tőlünk, a vetési varjak nagy csapatokba verődve érkeznek hozzánk északkeletről, a fészkelőhelyeikről. A földeken kint maradt, elszóródott termés, de az apróbb rágcsálók, az enyhébb időszakban előbújó ízeltlábúak és manapság az egyre növekvő szeméttelepek is táplálékot biztosítanak számukra. Tavasszal csak egy részük marad itt, és költ telepeket alkotva .
Használt fészek kiadó
A vetési varjak vékony ágakból építik fészküket és sárral tapasztják ki, melyet később a ritka kék vércsék szívesen foglalnak el, és költenek is bennük. A múlt században még gyakran szerveztek irtóhadjáratot a vetési varjak ellen, mert zajos és úgymond káros madaraknak tartották őket. Csakhogy kilövésükkel 90 %-kal (!!!) csökkent a számuk és ezzel együtt a kék vércsék fészkelési lehetősége is. Így kétszeresen indokolttá vált a védetté nyilvánításuk.