Segítsen!

Ki menti meg a sérült vagy elárvult gólyákat, sasokat és vidrákat?

Ön is megteheti, ha adója 1%-át a Szegedi Vadasparkért Alapítványnak ajánlja!

vidra_01A Szegedi Vadaspark alapításától fogva nem pusztán kikapcsolódást, igényes szórakozást nyújtó állatkertként, hanem hazánk egyik legjelentősebb természetvédelmi mentőközpontjaként is működik. Évente akár ezernél is több sérült vagy elárvult, többnyire védett vadállatot, vagy éppen ritka, nemzetközi védelem alatt álló egzotikus állatokat fogadunk, amelyeket a hatóságok foglaltak le az illegális tartóktól, csempészektől. A munkánk hatékonyságát jelzi, hogy a beérkezett mentett állatok 50-60%-át vissza tudjuk adni a természetnek, vagyis felépülésük, felnevelésük után szabadon tudjuk őket ereszteni! A kobzott egzotikus állatok többsége az állatkertben marad, így számukra megfelelő helyet kell biztosítanunk, miután a visszavadításuk az eredeti élőhelyükre nem lehetséges.

Miután ehhez központi támogatást nem kapunk, a Mentőközpont költségeit a Vadaspark a saját, látogatói bevételeiből, illetve a Szegedi Vadasparkért Alapítványhoz érkező felajánlásokból fedezi. Pedig ennek költsége nem kevés, évente akár 4-5 millió forintba kerülhet. A működtetés mellett azonban szükség van a fejlesztésre is, például újabb, mentőtevékenységre alkalmas tartóhelyek, röpdék építésére. Bizonyos időszakokban, például, mikor kobzott egzotikus állatok érkezése miatt a karanténházunk miatt zárlat alá kerül, jóval kevesebb hely áll rendelkezésünkre a mentett hazai állatok ellátására és tartására. Azon állatok számára, amelyek szabadon engedésre nem, de állatkerti továbbtartásra alkalmasak, szintén helyet kell biztosítanunk, amelynek állandó lakhelyként jóval tágasabbnak szükséges lennie, mint egy ideiglenes menedéknek. Mindezekhez kérjük tehát a támogatását!

Néhány példa mentőtevékenységünkre:

botulizmus„2009.10.09. – Közel száz vad madarat sikerült megmenteni

Nemrégiben adott hírt az országos sajtó is a sajnálatos eseményről, hogy a szeged környéki Fehér-tó egyik tóegységében tömegesen pusztulnak a madarak. A betegségük a halálos botulizmus volt, amelyet a pangó, magas hőmérsékletű, alacsony vízállású tóban felszaporodó Clostridium botulinum baktérium mérge okoz. A botulitoxin hatására a madarak megbénulnak, majd elpusztulnak.

A magatehetetlenül vergődő madarakból 168 egyedet a Szegedi Vadasparkba szállítottak, amelynek Természetvédelmi Mentőközpontjában látták el, és gyógyították őket. Miután ezek a madarak bénultságuk miatt még nyelni sem tudnak, tömni volt szükséges őket. Sajnos sok értékes madarat vesztettünk el, de még többet sikerült megmenteni, eddig összesen 97 madarat tudtunk visszaadni a természetnek.”

 

 

_sas01

„2011.01.19. – Keselyűket és sasokat foglalt le a zöldhatóság

Nemzetközi egyezmény védelme alatt álló madarakat: keselyűket és sasokat próbáltak átcsempészni az országon. Egy cseh rendszámú autót ellenőriztek a határrendészek Kiszombornál hétfőn, a hajnali órákban. A kocsiban 36 afrikai madárra, köztük különböző fajokhoz tartozó keselyűkre és majdnem egy tucatnyi sasra bukkantak. Kiderült, hogy a példányok Tanzániából származnak, és a közelmúltban léptették be a madarakat Hollandián keresztül az Európai Unióba. Ezt követően a Szófiai Állatkertbe kerültek, onnan akarták visszajuttatni a szállítmányt Szerbián, Románián és Magyarországon keresztül egy hollandiai kereskedőnek. A rendőrség az esetről értesítette az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget, illetve a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) illetékesét.

A VM CITES (Washingtoni Egyezmény) igazgatási hatóságának munkatársai megállapították, hogy négy faj esetében az Európai Unió teljes területén behozatali tilalom van érvényben, vagyis ezeket nem hozatták volna be Tanzániából. Ez azt is jelenti, hogy a bemutatott engedélyeket az európai joggal ellentétesen állították ki, így a felügyelőség intézkedett az 5 keselyű és a 12 sas visszatartásáról.

A madarak a Szegedi Vadaspark természetvédelmi mentőközpontjába kerültek, amíg tart az eljárás. Itt folyamatos állatorvosi megfigyelés alatt állnak.

A keselyűket és a sasokat szigorúan védi a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezmény (CITES). A visszatartott fajok mindegyike ritka és veszélyeztetett. Olyan csúcsragadozókról van szó, amelyek saját élőhelyükön hasonló szerepet töltenek be, mint a hazánkban élő, fokozottan védett parlagi sas vagy rétisas.”

„2012.08.30 – Szaffi, a kisvidra

vidra_02

Ahogy a sajtóból talán már többen is értesülhettek róla, idén is bekerült egy kölyökvidra a Vadaspark természetvédelmi mentőközpontjába. Szaffit Szentes közelében találták turisták, nem tudni, hogy elárvult-e, vagy csak elkódorgott. Mindenesetre a Kiskunsági Nemzeti Park szakemberei eljuttatták a gyámoltalan vidrakölyköt a Vadasparkba, hogy biztonságos helyen tudják a fokozottan védett állatot. Ugyanis a vadasparki mentőközpont gondozói nagy tapasztalatokra tettek szert az elmúlt évek során a vidra fiatalok nevelésében és visszavadításában.

Szaffi, a nőstény kisvidra szépen cseperedik új nevelőszülői gondozásában, sőt, most már elkezdett ismerkedni mentőközpont épületének udvarával is. A virgonc kisvidrát tavasszal kívánjuk visszaadni a természetnek, addig a mentőközpont lakója lesz.”

 

Kérjük, támogassa munkánkat azzal, hogy a Szegedi Vadasparkért Alapítványnak ajánlja fel személyi jövedelem adójának 1%-át! Adószámunk: 19083694-1-06!