Vajon meddig tart a tél? Közeledik már a tavasz? A Szegedi Vadasparkba látogatók február 2-án, pénteken, 11.00 órakor a Medve-les című programunkon a barna medvék kicsalogatásával választ kaphatnak erre a kérdésre: két medvénk, Mici és Ursula teszik próbára időjós képességeiket. Szívesen látjuk ezen a napon az iskolás és óvodás csoportokat, de természetesen az egyéni látogatóink, családok is részesei lehetnek a medvék jóslásának.
A Medve-les részletes programja:
10.00-10.45: Légy te is medve! – készülhettek mondókákkal, dalocskákkal, melyek a medvéről szólnak. Mondjátok el nekünk a Medve-ösvényen lévő medvekuckóban, s talán találunk a „kis medvéknek” egy kis nyalánkságot!
10.00-10.45: Medvekonyha – avagy mit eszik a medve?
10.45-11.00: gyülekező a Medve-ösvényen található medvekifutónál
11:00-11.45: Időjós állatok – előadással egybekötött medve-látványetetés
A programok helyszíne a Medve-ösvény bejárata és a medvekifutó közötti terület.
A csoportok részvétele a programban regisztrációhoz kötött, amelyet január 30-ig, keddig tudnak megtenni kizárólag a zoopedagogia@zooszeged.hu címen. Az e-mailben kérjük, írják meg, melyik intézményből és mekkora létszámmal érkeznek!
És most egy kicsit bővebben szeretnénk Önöket/Titeket megismertetni programunk eredetével és a résztvevőkkel:
Február első napjaiban sok helyen tartanak medve-napot, kapcsolódva egy régi időjósló hagyományhoz. Ha február 2-án, gyertyaszentelő napján kisüt a nap, és a medve meglátja az árnyékát, akkor visszamegy a barlangjába, és még negyven napig tart a hideg. Ha viszont borús idő van, akkor a medve kint marad, és rövidesen jön a tavasz.
A medvéket jól ismerik a gyerekek, hiszen rengeteg mesében, dalban, versben szerepelnek, és általában az első játékaik egyike között is van egy kedves mackó.
De milyenek is az igazi medvék?
A medvék közös őse az úgynevezett medvekutya volt, amely körülbelül 20-25 millió évvel ezelőtt élt, és olyan volt, mintha egy mai kisebb medvét egy nagytestű kutyával kereszteznénk. Magyarország legrégebbi medvelelete 10 millió éves.
A barnamedve, bár szereti a mézet, mindenevő. 42 borzasztóan erős foggal, köztük 4 hatalmas szemfoggal rendelkeznek, amivel gyökereket, magokat, gyümölcsöket, rovarokat esznek, de madarakat és nagyobb emlősöket is képesek elkapni. Biztos sokszor hallottátok már, hogy a medve nem játék! Hogy mennyire nem, azt az impozáns fogsora mellett 10-13 centis karmai, körülbelül 80-680 kilogrammos súlya és 150-280 centis testhossza is bizonyítja. Hatalmas karmaikkal remekül ásnak, emiatt válluk is borzasztóan erős. Ásó képességüket a Szegedi Vadaspark medvéi is előszeretettel mutogatják gondozóiknak. Apró füleivel az aljnövényzetben, az avarban vagy hóban haladó rágcsálókat is kifüleli.
A medve név szláv eredetű: medved, medvegy szó eredetileg „mézlátót”, „mézmutatót” jelentett (az ősszláv med, „méz” és vedj „látni” szavak összetétele). Az ősi szláv megnevezés valószínűleg olyan totemisztikus alapon született körülírás, mint az ősi magyar farkas és szarvas szavak. A totemként tisztelt állat valódi nevének kiejtését ugyanis tabu tiltotta.