Angol: Common raven
Francia: Grand Corbeau
Német: Kolkrabe
Román: Corb
Szerb: Gavran
Rendszertan: Verébalakúak rendje/Varjúfélék családja
Elterjedés, élőhely: Földünk északi féltekéjén Ázsiától Észak-Amerikáig mindenütt megtalálható
Természetvédelmi helyzete: nem veszélyeztetett. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint kevésbé aggasztó helyzetű.
Testtömeg: 0,7 – 1,63 kg
Testhossz: 56-70 cm
Szárnyfesztávolsága: 115-130 cm
Táplálkozás: Gabonamagvak, bogyók, gyümölcsök és apró állatok
Szaporodás: 18-21 nap kelési idő után 3-7 fióka kel ki
Élettartam: 10-15 év
Szociális viselkedés: A fiatal madarak csapatokba verődhetnek, de a párválasztás után a párok közösen védik a területüket.
Okos,
A madarak között a hollókat tartják az egyik legintelligensebbnek, nemcsak nagy agyméretük, hanem kiváló problémamegoldó képességük miatt is. Nagyszerűen tudnak hangokat utánozni, beleértve az emberi beszédet is.
Bár több madárfajról ismert, hogy élelmét elrejti, ők még ennél is rafináltabbak. Kifigyelik egymást, és ellopkodják a másik által eldugott táplálékot. Sőt időnként úgy tesznek, mintha ennivalót rejtenének el, miközben nincs náluk semmi. Valószínűleg a leselkedő vetélytársakat tévesztik meg ezzel.
Az egyes fajok által használt hangok száma tizenöttől harmincig terjed, szókincsük a „társas életben” a leggazdagabb. Az egyes hangok különböző funkciókat látnak el: megkülönböztethetünk többek között figyelmeztető, vadászatkor használatos és harci kiáltásokat is. A hollók által használt hangok azonban nem merülnek ki pusztán a kiáltásokban. A csőr-csattogtatás, füttyök egész repertoárjával rendelkeznek. Érdekesség, hogy a tojóknál inkább megfigyelhetőek ezek a nem verbális megnyilvánulások, mint a hímeknél. Szintén megfigyelhető, ha egy hollópár egyik tagja eltűnik, az egyedül maradt fél párja hangjának utánzásával próbálja társát visszacsábítani.
kedvelt,
Az egyik legismertebb főnemesi családunk címerében is szerepelt, és talán nem véletlen, hogy sokáig a magyar posta jelképe is volt. Ennek alapja az a történet, amely szerint, amikor a fiatal Hunyadi Mátyás fogságban volt Prágában, édesanyja egy hollóval küldött neki levelet.
E madár a pálos rend címerállata, és a porcelánjáról híres Hollóháza, illetve az UNESCO Világörökség listáján szereplő Hollókő névadója is.
Az északi félteke számos népe istenként tisztelte.
fehéren sem mindennapi
Nagyon ritkán, de előfordul, hogy teljes pigmenthiánnyal kel ki egy egyed és életben is marad. Nálunk eddig egyetlen helyen jegyeztek fel ilyen esetet: az 1900-as évek elején Hódmezővásárhely határában volt egy fészek, melyből két-három évente albínó fiókákat röptettek ki a szülők.
A holló örökbefogadója:
– Bajári Tamás
– Pálné Dr. Daruka Lejla