Golyvás gazella (Gazella subgutturusa)

Angol: Goitered gazelle
Francia: Gazelle à goitre
Német: Kropfgazelle
Román: Gazele cu guşă
Szerb: Džejran

Rendszertan: Párosujjú patások rendje/Tülkösszarvúak családja
Elterjedés, élőhely: Ázsia; sivatagos, félsivatagos területek
Természetvédelmi helyzete: a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint: sebezhető

Testtömeg: 17-43 kg
Testhossz: 94-126 cm
Marmagasság: 60-80 cm

Táplálkozás: fűfélék, gyümölcsök, levelek
Szaporodás: 5-6 hónap vemhesség után, 3-4 borjú születik.
Élettartam: 5-10 év

Szociális viselkedés: a hímek magányosak, a fiatalok anyjukkal élnek egy csoportban, de a vándorlási időszakban akár több ezer állat is összeverődhet.

 

Nevét arról kapta, hogy a bikák torka megdagad a párzási időszakban, ami a golyvára, azaz a pajzsmirigy megduzzadására emlékeztet. Az 1900-as években csak a volt Szovjetunió területén még 1 millió példányt számoltak. 2001-ben ez a szám 120 000-140 000-re csökkent. A helyzet Ázsia más területein is hasonló. A csökkenés oka főként a vadászat és a természetes  élőhelyek csökkenése, főként a  mezőgazdasági területek kiterjedése miatt.

 

Sivatagi forróság?

A sivatag szó hallatán sokaknak a forróság jut az eszébe, pedig a sivatag nem a meleg, hanem a nagyon kevés csapadék miatt alakul ki.  Földünkön több olyan sivatagos terület is van, amely vagy azért hűvös, mert olyan földrajzi szélességen, vagy mert a tenger szintje felett magasan fekszik. Az utóbbira példa a golyvás gazellák élőhelye is. Itt télen a 2000-3500 méteres tengerszint feletti magasságokban erős szelek fújnak és 10-15 cm vastagságú hótakaró fedi a tájat, beleértve a füves területeket is. Ilyenkor lehúzódnak a széltől védett, hómentes völgyekbe, ahol könnyebben találnak táplálékot is.

 

A golyvás gazella örökbefogadója: