Angol: Red-eared slider
Francia: Tortue de Floride
Német: Rotwangen-Schmuckschildkröte
Román: Broasca testoasa de Florida
Szerb: : Crvenouha kornjača
Rendszertan: Teknősök rendje / Mocsáriteknős-félék családja
Elterjedés, élőhely: Amerikai Egyesült Államokban Indianától Texasig. Tavaknál és lassú folyású folyószakaszokon fordul elő.
Természetvédelmi helyzete: nem veszélyeztetett
Testtömeg: 1 kg
Testhossz: 20-28 cm
Táplálkozás: vízinövények, édesvízi halak, puhatestűek és rovarok
Szaporodás: 10-13 hét kelési idő után 2-22 tojás kel ki
Élettartam: Akár 40 évig is élhet
Szociális viselkedés: társas lény
A hátpajzs domború, szarulemezekből áll. Színe és mintázata az egyes példányoknál változó. A mellvért, a páncél csontos alsó fele, amely összeköttetésben áll a hátpajzzsal. A szem mögött találhatók a jellegzetes vörös foltok, de a foltok néha sárgák is lehetnek. A teknős erős állcsontjain nincsenek fogak, de a szarus kávákkal szét tudja darabolni a táplálékát. Hátsó lába erős és izmos, részben úszóhártyás. Az állat a karmaival húzza magához a táplálékát. A fiatal állat kezdetben zöld, idővel azonban barna vagy fekete foltok jelennek meg rajta. A hímet úgy lehet megkülönböztetni a nősténytől, hogy a hím teknős farka és karmai hosszabbak mint a nőstényé.
Hárman egy “bandában”
Az ékszerteknős alfajai a fejükön lévő folt alapján jól elkülöníthetők.
Mindhárom Észak-Amerika délkeleti részéről származik, de elterjedés területük különböző, vagy csak részben fedi egymást.
Embernek házikedvenc, teknősnek vetélytárs
A néhány centiméteres, díszes páncélú kis ékszerteknős sok gyermek és felnőtt szívét csábítja el olyannyira, hogy hamar ráállnak a tartására. Ez az állat akár 30 cm-es nagyságúra is megnő az évek folyamán, ami főként a helyigény miatt jelent egy idő után sokaknak gondot. Sajnos az irántuk táplált pozitív érzelmek is megváltozhatnak úgy, hogy az addig kedvencként tartott páncélos nyűggé válik. Ilyenkor a lelkiismeretesebb gazdák keresnek egy másik befogadót állatuknak. A kevésbé érzők gyakori szokása, hogy egyszerűen szabadon engedik, azt gondolva, hogy egy vízparton majd szépen eléldegél. Ezt követően a jószág vagy elpusztul, vagy alkalmazkodva az új életformához, megtanulja fenntartani magát. Ez utóbbi gondokat okoz a nálunk egyedüli őshonos teknősfajnak, a mocsári teknősnek, amelynél agresszívebb és így elkergeti őt élő- és tojásrakó helyeiről. Ezért a nálunk áttelelni képes vörösfülű ékszerteknős 15 cm-nél kisebb páncélú egyedeire néhány éve behozatali és tartási tilalom van érvényben.
Az ékszerteknős örökbefogadója:
– Szabó Kata
– Gyömbér Blanka Borbála