Déli háromöves tatu (Tolypeutes matacus)

Angol: Southern three-banded armadillo
Francia: Mataco
Német: Kugelgürteltier
Román: Mataco
Szerb: Mataco

Rendszertan: Páncélos vendégízületesek rendje/Övesállatok családja

Természetvédelmi helyzete: a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint veszélyeztetettség közeli.

Élőhely: Amerika, száraz erdők, füves puszták.
Táplálkozás: ragadozó, hangyák, termeszek, más rovarok.
Életmód: többnyire magányos állat.

Testtömeg:  1,4-1,5 kg
Testhossz: 36-40 cm
Magasság: 5-10 cm

Vemhesség: 120 nap
Utódok száma:  1 kölyök
Élettartam: 12-15 év

Többfunkciós páncélzat

A háromöves tatu páncélzatát teljesen képes összezárni a teste körül. Ekkor olyan lesz, mint egy labda. A részek között azonban gyakran hagy kis réseket, amelyek közé be tudja szorítani a támadó mancsát vagy ujjait.
Ezen kívül e kemény pajzs a hőveszteséget is csökkenti: lelassítja a levegő beáramlását, így a test által termelt hő fel tudja melegíteni azt.
A kicsi tatu testét születésekor rövid ideig még puha és rózsaszínű szaru  borítja. Ahogyan növekszik, a bőr második rétegéből, az irhából, egy  csontosodási folyamat indul meg és így a két rétegből kialakul a  páncélzat.

Ízületgyűjtögetők

A tatuk, a lajhárok és a hangyászok közös vonása, hogy rendszertanilag mindannyian a vendégízületes állatok öregrendjébe tartoznak. Az elnevezés onnan származik, hogy utolsó hát- és ágyékcsigolyájukon a szokásos 3 féle nyúlványon túl még két-két pár van, amelyek e csigolyák közt további ízesülést tesznek lehetővé.
A tatuk főként magányosan élnek, csak ritkán, a hidegebb időszakban csoportosulnak. A nappalt főként a hangyászok által elhagyott mélyedésekben töltik, vagy a sűrű növényzet alá rejtőznek el.

A háromöves tatu örökbefogadója:

– Nagy Laura

– SOLVO Biotechnology