Dél-Amerika sem maradhat ki a gyarapodásból: guanakó és alpaka csikó született – videóval!

A tavaszi apróságokat bemutató sorozatunkban – a már bemutatott zerge és teve mellett – a Dél-Amerika kör sem maradhat ki, így a vasárnapi vakációindító rendezvényünkön érkezőknek is érdemes végigsétálni az Újvilági állatvilágát bemutató körúton. A Szegedi Vadaspark egyik különlegessége, hogy gyűjteményében mind a négy dél-amerikai tevefélét bemutatja, a két vad forma, a vikunya és a guanakó mellett a belőlük háziasított alpakát és lámát is. Évről-évre beszámolhatunk csikók érkezéséről – bár a guanakók 2020-ig több, mint 10 évig nem örvendeztettek meg minket utódokkal Szegeden -, és általában ha elindul a „csikósodás” valakinél, akkor várható, hogy rövidesen a többieknél is érkezik utód. Így volt ez idén is, ahol előbb egy guanakó, majd egy alpaka csikó látta meg a napvilágot. Ez utóbbit kollégáinknak sikerült lencsevégre kapnia, így a kis teve mellett egy másik teveféle is úgymond felügyelet mellett születhetett. (Videó a Facebook-oldalunkon>>)

Guanaco chulengo, its scientific name is Lama guanicoe

Tavaly épp a guanakóknál indult meg a tavaszi vadasparki baby boom, most egy kicsit később, május végén érkezett a kis kanca. Ezen felbuzdulva a napokban a szembe szomszédoknál, az alpakáknál egy fekete-fehér csikócsődörrel bővült az amúgy is népes alpaka csapat. A látogatók valamennyijüket megtekinthetik a kifutójukban, hiszen anyjuk gondosan neveli őket, nem volt szükség gondozói beavatkozásra.

IMG_0105

Kevesen tudják, hogy a tevefélék Észak-Amerikából – ahonnan mára sajnos teljesen eltűntek – terjedtek el az Óvilágban és Dél-Amerikában, Valamennyi teveféle közös jellemzője, hogy rendkívül jól tűrik a szárazságot, hosszú ideig kibírják víz nélkül, és a legsilányabb minőségű élelmen is túlélnek. Kiváló minőségű szőrüknek köszönhetően a szélsőséges hideget és meleget egyaránt jól viselik. Az állatvilág legértékesebb szőrével épp a vikunyák rendelkeznek, ami sajnos majdnem a kipusztításukat okozta. Ma már az aktív védelemnek köszönhetően biztosított a fennmaradásuk.

IMG_0116

A vikunyából háziasított alpakák szőre is kiváló minőségű, és egyre elterjedtebb háziállat Európában is. A hozzájuk képest nagyobb termetű guanakó a láma őse. A guanakó a magashegységi viszonyokhoz, az oxigénhiányos levegőhöz alkalmazkodott, egységnyi vérben a vörösvértest-száma négyszerese az emberének. A szőre is kiváló minőségű. Belőle háziasították a lámát, a legnagyobb termetű Dél-Amerikában háziasított állatot.

Szegeden a guanakók a tengerimalac rokonaival, a nagy marákkal élnek társas kifutójukban, így a kis csődör rágcsáló lakótársakkal is ismerkedhet.