Angol: South African Lion
Francia: Lion du Transvaal
Német: Transvaal-Löwe
Román: Leul Alb
Szerb: Juznoafrički Beli lav
Természetvédelmi helyzete: A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint kevésbé aggasztó helyzetű, a CITES II.
Élőhely: Afrika, bokrokkal, erdőrészekkel tarkított füves területek.
Táplálkozás: emlősök, madarak, hüllők, kétéltűek, tojások, dögök
Életmód: 2-40 fős falkákban élnek, de a falka összetétele gyakran változik.
Testtömeg: 122-239 kg
Testhossz: 290-300 cm
Magasság: 90-100 cm
Vemhesség: 100-105 nap
Utódok száma: 1-6 kölyök
Élettartam: 15-16 év
Fehér vagy nem fehér?
A dél-afrikai, vagy másképp, krugeri oroszlán alfaj egyik populációja, színe miatt válik ki a többi közül. Bár sokszor fehér oroszlánnak nevezik, ez helytelen. Nem fehér, azaz festékhiányos egyedekről van szó, hanem egy sajátos, halvány bézs színváltozatról, amely a természetben alakult ki és fennmaradt, talán, mert előnyös volt az adott élőhelyen, például a környezetbe való beilleszkedésben. Egyike Afrika legtitokzatosabb állatainak, hiszen évszázadokon keresztül csak sejtették létét, viszont csak kevesen látták. Az első feljegyzés az 1930-as évekből származik, de ezt akkor csak a fantázia szüleményének vélték. 1975-ben azonban egy biológus fotókat készített, amikor családjával véletlen pillantotta meg őket. Sajnos 1994-ben láttak utoljára vadon élő egyedet, így valószínű, hogy a természetben kipusztult, elsősorban a vadászat miatt. A Nemzetközi Állatkerti Adatbázis és más adatok alapján a világ állatkertjeiben kb. 230-300 „fehér” oroszlán él. Vadasparkunkban élő alfajtiszta egyedek nagyobb természetvédelmi értéket képviselnek, mint az állatkertekben tartott, gyakran kevert alfajok, így ezek szaporítása is fontos feladat.
Ha valóban fehér
Több állatfaj esetében előfordul, hogy genetikai okok miatt színanyag nélkül születnek vagy kelnek ki utódok. A hófödte vagy nagyon fakó színezetű tájak kivételével ez előnytelen tulajdonság és az egyedek még ivarérettség előtt elpusztulnak – például, mert a ragadozók vagy éppen a zsákmányállatok könnyen észreveszik őket – így nem örökítik tovább e tulajdonságot. Persze védett környezetben – állatkert, tenyészet – megérhetik a felnőtt kort. Bár a hírekben szinte szenzációként szokták emlegetni macskafélék esetében a fehér egyed születését, ez eléggé félrevezető, és lehet, hogy érdekessének megfelelő, de a természetvédelmi szakembereknek nem mindig ok a büszkeségre.Tigrisek esetében például az ilyen példányok ugyanis egy, az 1950-es években befogott példány vérvonalát képviselik, erős beltenyésztettséggel. Sok energiát fektetnek ezek szaporításába, holott égetően fontos lenne a természetben valóban életképes és amúgy kihalással veszélyeztetett alfajok védelme.
A dél-afrikai oroszlán örökbefogadója :
– Rappai Csavar Kft.
– Halácsiboltok Kft.
– Baromfiudvar 2002. Kft.
– Nagy Renáta
– Csomor Sára Borka
– Somosné Szabó Mária
– Rapcsányi Ferencné Éva
– Szász Evelin
– Vincze Márta Anikó
– Csernók Fanny és Török Tamás
– Tamás Illés
– Mikecz András Márton
– Sebők Mária
– Dankó Júlia Eszter
– Ábrahám Gergő
– Vezendi Sebestyén
– Zombori Dominik