Májusban érkeztek az első ázsiai elefántok a Szegedi Vadasparkba, és azóta szépen „belakták” a területüket, és mint azt a látogatóink is tapasztalhatják napról napra, jól érzik magukat új otthonukban. Az elefántok gondozása természetesen újfajta kihívást jelentett, hiszen roppant ereje és magas intelligenciája, valamint a hímek ideiglenes, párzási időszakban jelentkező agresszivitása miatt a velük való foglalkozás nagy felkészültséget igényel. Így nem csak az elefántoknak szükséges tanulni, hanem a gondozóiknak is el kellett kezdeniük a felkészülést. Ebben természetesen felkészült, több elefántos állatkertben is tapasztalatot szerző szakember segített minket, akinek irányítása alatt indult meg a terület gondozóinak betanítása.
Bár még vannak olyan iskolák, ahol – az adott állatkert több évtizedes, vagy éppen évszázados tradícióinak megfelelően – bejárnak az ormányosok közé, ez a módszer veszélyes, időnként előfordultak tragédiák. Jelenleg az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) a biztonság növelése érdekében az úgynevezett „protected contact” tréninget javasolja, vagyis, hogy a gondozó kívülről irányítja az elefántot, amely parancsszóra kiadja a lábát, ormányát, megfordul, vagy éppen lefekszik. Emiatt egyre csökken azon állatkertek száma, amely a „full contact” elv szerint gondozza az elefántokat. Természetesen a Szegedi Vadaspark is a Szövetség ajánlása alapján tréningezi az állatokat. Miért is van szükség arra, hogy az elefántokkal így foglalkozzanak a gondozóik? Az állatok szállítása, mozgatása nehezen lenne megoldható az együttműködésük nélkül, emellett folyamatosan kell ellenőrizni a lábuk és más testrészeik állapotát, szükség esetén kezelni is kell őket, hiszen az elefántok altatása ehhez túl kockázatos lenne. Az állatorvosi tréning tehát kiemelt fontosságú, akár még vért is lehet így venni a betanított, együttműködő elefántoktól. Mindemellett az állatok maguk is igénylik a velük való foglalkozást.
Az elefántokat naponta kétszer tréningezik a gondozóik, reggel, kiengedés előtt, valamint délután három órakor. Ilyenkor behívják őket külön-külön a boxaikba, és ott folyik a pozitív megerősítésen alapuló tanításuk, amely módszer lényege, hogy az állatokat nem büntetjük, csak jutalmazzuk. Ezekben az időpontokban, kb. félóráig nem láthatóak a vastagbőrűek a külső kifutójukban. Viszont azután, amíg az időjárás engedi, az elefántok kinn maradnak a természetes kifutójukban, de szabadon be is húzódhatnak a házba, ha kedvük tartja. A téli időszakban természetesen elsősorban a közel 1500 négyzetméteres elefántházban található, homokos talajú belső kifutójukban lesznek a legtöbbet.
A péntek esti programon, augusztus 31-én az ázsiai elefántokkal is találkozhatnak a látogatóink, ahogy sok más érdekességgel. Szívesen látunk minden érdeklődőt!
Fotók: Endrédi Lajos