Rákosi vipera nap szeptember elsején a Vadasparkban!

Immár hagyomány, hogy szeptember első szombatján a Szegedi Vadasparkban közelebbről is megismerkedhetnek Magyarország legveszélyeztetettebb gerincesével, a rákosi viperával. A rákosi vipera nap eseményei rajtunk kívül még két helyszínen zajlanak, és a legfontosabb célunk a mérges kígyókkal kapcsolatos tévhitek eloszlatása és a hazai viperákról valós ismeretek átadása. A szombati programon, 10.00 és 16.00 között az érdeklődők a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya munkatársa segítségével megismerkedhetnek azokkal a könnyen felismerhető határozóbélyegekkel, amelyek alapján a viperák megkülönböztethetőek az ártalmatlan siklóktól. Emellett a ritka faj megvédésére tett erőfeszítésekről is sokat megtudhat, aki kíváncsi rá, csakúgy, mint más hazai gyík- és kígyófajok védelmével. Sőt, ami a leglátványosabb programnak ígérkezik, Szegeden megtekinthetik a viperák éves vizsgálatát, amely során kivesszük a kígyókat és megmérjük őket. Erre 13.00-kor kerül sor, amely során a legbátrabbak egész közel kerülhetnek a Vadaspark egyetlen mérges kígyójához.

Magyarországon két mérges kígyó faj él, ezek közül a keresztes vipera az, amelynek mérge veszélyes lehet az emberre, míg a rákosi viperáé nem. Ez utóbbi fajt a múlt században az intenzív mezőgazdálkodás, így az élőhelyeinek eltűnése és a félelemből adódó szándékos pusztítás a kihalás szélére sodorta, pedig a rákosi vipera is éppen olyan fontos része a hazai faunának, mint más, közismertebb és közkedveltebb állatfajok. A LIFE által támogatott rákosivipera-védelmi programnak köszönhetően ezek a kígyók megmenekültek a kipusztulástól, a Rákosivipera-védelmi Központban mesterséges körülmények között szaporított állatok visszatelepítésével, amely az hazai természetvédelem egyik legnagyobb sikere.

Szegeden négy éve látható kültéri terráriumában a rákosi vipera, rajtunk kívül csak a budapesti és bécsi állatkertekben találkozhatnak velük a látogatók. A biztonságos és kényelmes, többek között földalatti búvóhellyel ellátott otthonukban szoktak áttelelni. Ezeket most a vipera napon a szakemberek a közönség előtt veszik ki a Sancer-tó partján lévő bemutató helyükről, egyrészt azért, hogy bárki közelről is megismerkedhessen velük, másrészt azért, hogy a szokásos évi ellenőrzés keretében megmérjék őket, nyomon követve a fejlődésüket.

Fotó: Endrédi Lajos