Kicsi óriások

Bár sokak számára a tavaszi és nyári zsongás kötődik az állatkert élményéhez, ősszel sem áll le az élet a Vadasparkban. Mi más lehetne ennek az állításnak egyértelműbb bizonyítéka, mint egy-egy új élet megszületése! Az eheti híreinkben selyemmajmok születéséről számolunk be, és igyekszünk magyarázattal szolgálni a címben található ellentmondásra. Ugyanis a legkisebb főemlősök kicsinyei igaz valóban apróságok, de a szüleik testméretéhez képest igen nagyok. Emiatt is hárul fontos feladat az apára, majd a család többi tagjára is, akik – szó szerint – tehermentesítik az anyaállatot. Vagyis mind a két fehérfejű, mind a két törpe selyemmajom többnyire apjuk hátán kapaszkodik. Különösen az első fajnál számít nagy szakmai sikernek a sikeres szaporodás, hiszen azt a Vadaspark fajmentő tenyészprogram (EEP) keretében tartja, és ennek a szülőpárnak ez az első szaporulata. A törpe selyemmajom pár már gyakorlott szülőnek számít, számos utódjukat nevelték már fel sikeresen. Mindkét apró főemlős család megtekinthető a Vadaspark trópusi házában.

A fehérfejű selyemmajom anya a rostocki, az apa a zürichi állatkertből érkezett Szegedre, és 2015 nyara óta alkotnak egy párt. A természetes élőhelye Brazília délkeleti része, egy olyan terület, amelyet leginkább veszélyeztet ez erdőirtás. Az Atlanti-esőerdők pusztulása számos fajt veszélyeztet, főleg azokat, amelyek nehezen tudnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, a kiirtott őserdők helyén növő másodlagos erdőkhöz, vagy éppen az ültetvényekhez. Jelenleg az eredeti őserdők kevesebb, mint 6,8% maradt fenn. Az európai állatkertekben a közel 250-300 egyede él a fajnak, ami a fajmegmentési program sikeres működését bizonyítja. Ebben a Szegedi Vadaspark is élen járt, sőt, Dr. Gősi Gábor (1998-2006), az állatkert igazgatója volt a program vezetője – akkor csak ezt az egy programot vezette magyar szakember az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének keretein belül.

A törpe selyemmajmok helyzete valamivel kedvezőbb. Ő a legkisebb majom, mindössze 100 gramm körüli a tömege. Az amazóniai esőerdőkben közönségesnek tartják, azonban a kutatások szerint ennél rosszabb már a helyzet, létszáma folyamatosan csökken. Az élőhelyek pusztulása mellett a vadászat veszélyezteti elsősorban, illetve sokat fognak be „otthoni kedvencnek”.

Mindkét karmosmajom a látogatók előtt éli mozgalmas családi életét, így azok nyomon követhetik az apróságok fejlődését. A fehérfejű selyemmajom kölykök a napokban kezdik játszva felfedezni kifutójukat, ami nem mindennapi élmény nyújthat azoknak, akik némi türelemmel több időt eltöltenek előttük.

Fotók: Endrédi Lajos

Hogy tetszenek a kismajmok?

Felhasználói értékelés

0 (0 Szavazatok)

Összegzés

Pont