Lapátfülű kutya (Otocyon megalotis)

Angol: Bat eared fox
Francia: L’ Otocyon
Német: Löffelhund
Román: Vulpea cu urechi de liliac
Szerb: Dugouha lisica

Rendszertan: Ragadozók rendje / Kutyafélék családja

Elterjedés, élőhely: Szudán déli részétől Tanzánia délnyugati részéig alacsony füvű szavannák
Természetvédelmi helyzete: nem veszélyeztetett

Testtömeg: 3-5 kg
Testhossz: 46-66 cm
Marmagasság: 30 cm

Táplálkozás: Termeszek és más ízeltlábúak, néha kisebb gerincesek, növények
Szaporodás: 60-70 napos vemhesség után 2-6 kölyök születik
Élettartam: 6-10 év
Szociális viselkedés: párban élnek

Nemcsak a füle nagy…

A száraz, meleg éghajlatú területeken élő állatoknak ahhoz, hogy a szervezetük ne hevüljön túl, intenzív párologtatásra van szükségük. Így képesek ugyanis hűteni magukat. Ez pedig akkor működik jól, ha a környezettel érintkező felület, vagyis a testméretükhöz viszonyított testfelületük minél nagyobb. Ez a felület növelhető a nagy kiálló végtagokkal pld. lábakkal és fülekkel is. Testméreteihez képest a lapátfülű kutya birtokolja az egyik legnagyobb fület az állatvilágban. Ez a hatalmas fül azonban nemcsak a hűtés miatt fontos.

Táplálékának nagyobb részét a termeszek alkotják. Ezek a rovarok viszont fantasztikus építményeikben, a termeszvárakban élnek. Megtalálásukhoz, halk neszeiknek észrevételéhez nagyon kifinomult hallásra van szükség. A hatalmas radarszerű füllel azonban még ez is lehetséges.

Mivel kis testű állat,  sok  nagyobb, erősebb ellensége van. Ezek  elől  sajátos  taktikával menekül:  futás közben képes úgy irányt változtatni, hogy sebességéből nem veszít.

Az ellenségek  és  a  meleg  elől  saját maga, vagy mások által vájt üregekbe menekül. Ráadásul  ennek  több  bejárata és kamrája van.  A kamrákat akár több méteres  alagutak  kötik össze.

A lapátfülű kutya örökbefogadója:

– Molnár Zsuzsanna

– Ludányi Kitti