Jaguár (Panthera onca)

Angol: Jaguar

Francia: Jaguar

Német: Jaguar

Román: Jaguarul

Szerb: Jaguar

Rendszertan: Ragadozók rendje / Macskafélék családja

Elterjedés, élőhely: Amerika erdős területei, mocsarai

Természetvédelmi helyzete: veszélyeztetettség-közeli

Testtömeg: 70-140 kg

Testhossz: 150-180 cm

Marmagasság: 75 cm

Táplálkozás: emlősök, madarak, hüllők

Szaporodás: 91-111 napos vemhesség után 1-7 kölyök születik

Élettartam:  15-20 év

Szociális viselkedés: magányos állat

A dzsungel királya

A jaguárnak nemcsak a teste, a mancsai és karmai is nagyok, de harapása a szárazföldi emlősök közül a második legerősebb. A hiénákhoz hasonlóan még a csontot a képes porrá zúzni fogaival. Harcmodora eltér a legtöbb macskáétól. Ő ugyanis nem a nyakszirtre támad, hanem a koponyát roppantja meg. Ráadásul kiválóan mászik fára és jól tud úszni is.
Jaguár vagy leopárd?

Bár a jaguár és a leopárd első ránézésre igen hasonló, a jaguár bundáján lévő foltok nagyobbak és kevesebb van belőlük az előbbi robosztusabb testű is. Elterjedésük is más: a jaguár az amerikai kontinens lakója, a leopárd Afrikában és Ázsiában él. Viszont mindkettőnek létezik fekete színváltozata, vagyis van fekete párduc és fekete jaguár.

Elitek állata

A jaguár több közép- és dél-amerikai népcsoport hitvilágának is fontos szereplője, a szellemi erőt, a termékenységet, a vizet és az esőt jelképezi. A maja hagyományokban uralkodói cím volt, s úgy hitték, ő közvetít az élők és a holtak között. A maják ezeket a hatalmas nagymacskákat társuknak tekintették a szellemvilágban. Az azték civilizációban az uralkodót és harcost ábrázolja, s ebben a társadalomban létezett egy elit harcos osztály, melynek tagjait jaguár harcosoknak hívták.
A jaguár örökbefogadója: 

– Czirják György Richárd

– Markó Milán

– Keszi-Petik Dániel