Angol: Eurasian griffon
Francia: Vautour fauve
Német: Gänsegeier
Román: Vulturul pleșuv sur
Szerb: Beloglavi sup
Rendszertan: Vágómadár alakúak rendje/Vágómadár-félék családja
Elterjedés, élőhely: Európa, Ázsia és Afrika középhegységi füves, bozótos, félsivatagos területein.
Természetvédelmi helyzete: a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint kevésbé aggasztó helyzetű. CITES II. Magyarországon fokozottan védett!
Testtömeg: 6-11 kg
Testhossz: 95-105 cm
Szárnyfesztávolság: 250-280 cm
Szaporodás: tojásokkal szaporodik, melyek kelési ideje 47-55 nap
Utódok száma: 1(-2) fióka
Élettartam: 15-25 év
Szociális viselkedés: kisebb kolóniákban él, ezen belül a párok életreszóló kapcsolatban élnek
Fészkét előszeretettel építi sziklaszirtekre. Általában 15-20 vagy akár 150 pár is költ egymás közelében. A szaporodási időszakuk január végén már elkezdődik. Mint más keselyűfajok, ők is felrepülnek akár 10 000 méter magasra is. Az itteni erős UV sugárzás fertőtleníti a táplálkozás során szennyeződött testfelületüket.
Keselyű-program
A most már szegedi keselyűket fiókaként vízből mentették ki az Uvac Nemzeti Park munkatársai 2008-ban, miután a fészkükből kiestek. Oda visszajuttatni nem tudták őket, így természetvédelmi mentőközpontba kerültek. Végül a Palicsi Állatkertből hozhattuk elő őket hosszas egyeztetések után, minden szükséges engedélyt és hozzájárulást megszerezve.
A fakó keselyű (Gyps fulvus) hazánkban ritka vendég, a Balkán országaiban azonban – kisebb-nagyobb számban – költ. Ahogy a többi keselyű, ez a madár is döggel táplálkozik, amelyet éles látásával fedez fel a nagy magasságban körözve. Emiatt veszélyezteti a szándékos mérgezés, pontosabban a mérgezett állatok elfogyasztása, de problémát jelentett az is, hogy az állataikat – oktalanul – féltő gazdák is pusztították. A nagyüzemi állattartás elterjedésével kevesebb lett a szabadban maradt tetem, ami szintén a létszámuk csökkenéséhez vezetett.
A fakó keselyű örökbefogadója:
– Dr. Dudás Gábor