A színfalak mögött

A folyamatos érdeklődés jelzi, hogy nagyon sokan szeretnének egy olyan izgalmas helyen dolgozni, mint egy állatkert. Azt viszont kevesen tudják, hogy ehhez megfelelő szakképesítéssel is kell rendelkezni. Hiszen az állatkert nemcsak látványosság, egyszerre veszélyes üzem, tudományos műhely, természetvédelmi és oktatási központ és turisztikai célpont. Az állatok tartása, takarmányozása, egészségük védelme, tenyésztése komoly, speciális szakmai ismereteket igényel. Ezen kívül a munkatársainknak felkészültnek kell lennie a látogatókkal való kommunikációra, az ismeretterjesztésre is. Lássuk, kik ők:

A legismertebb állatkerti dolgozó a gondozó, akinek munkája egyaránt bővelkedik látogatók által irigyelt, vagy éppen kevésbé irigyelt mozzanatokban. Az állatokkal kapcsolatos mindennapi teendők mellett fontos a szerepük a kifutók és házak rendben tartásában, kisebb mérvű fejlesztésekben, segítik az állatkert természetvédelmi, oktató és kutatási munkáját.

Fotó: a gondozói munka pillanatképei (Endrédi Lajos)

Fotó: a gondozói munka pillanatképei (Endrédi Lajos)

A megfelelő takarmányozásért külön részleg felelős. Mi rájuk bízzuk az állatok etetését, a látogatóknak viszont tiltjuk, mert megbetegedésüket okozhatják! Hiszen a látogatók ekkor megfertőzhetik az állatokat, és nem tudnánk ellenőrizni a takarmány, illetve a fontos nyomelemek és vitaminok mennyiséget.

Az állatorvos nemcsak gyógyít, ha szükséges, hanem megelőzi a bajt rendszeres kezelésekkel és védőoltásokkal.

Fotó: a hiénakölykök első oltása (Fotó: Endrédi Lajos)

Fotó: a hiénakölykök első oltása (Fotó: Endrédi Lajos)

Az állatkert karbantartását és a berendezések biztonsági ellenőrzését négy szakember végzi, míg a szállításokat sofőr intézi. Rendszeresen fogadunk közhasznú munkásokat, akik építkezésekben, karbantartásokban, kertészeti, sőt az oktatási és dekorációs munkákban egyaránt besegítenek.

Az állatkert pénzügyi tevékenységeit a gazdasági irodán és a pénztárban dolgozók végzik. Sőt, ma már az ajándékboltban és a büfében is saját alkalmazottaink fogadják a vendégeket.

Fotó: állatok karácsonya (Endrédi Lajos)

Fotó: állatok karácsonya (Endrédi Lajos)

A szakképzett zoopedagógusok nemcsak állatkerti foglalkozásokat tartanak, hanem rendezvényeket szerveznek és ismeretterjesztő anyagokat is készítenek.

Az állatkert igazgatója és a középvezetők koordinálják a munkát, tartják a kapcsolatot a hivatalokkal, cégekkel, vagy éppen más állatkertekkel. Az állatkert egészének működéséért az igazgató felelős.