Az idei tavasz szerencsére nem csak abban volt kivételes, hogy az állatkert 31 éves történetében először volt kénytelen huzamosabb ideig zárva tartani, hanem a nagyszámú kölyök és fióka miatt is, amely idén látta meg a vadasparki napvilágot. Hétről hétre úgy számolunk be róluk, hogy nem érünk a végére, olyan sokan vannak. A legfrissebb hírünk a pampa-kifutó háza tájáról érkezik: nagy marák mellett egy guanakó is született május utolsó hetében.
A Szegedi Vadasparkban mind a négy dél-amerikai teveféle megtekinthető, a két vadon élő faj, a veszélyeztetett vikunya és a testesebb guanakó mellett azok háziasított formáival, az alpakával, illetve a lámával is találkozhatnak azok, akik körbesétálnak a természetes hangulatot árasztó területen. Utoljára több, mint 10 éve, 2009-ben örülhettünk guanakó csikónak, de tavaly szerencsésen egymásra talált két fiatal egyed, így ismét bővült a kifutó. A tevefélékre jellemzően viszonylag fejletten születő, órákon belül négy lábra álló csikó körülbelül egy éves koráig marad az anyjával.
A guanakó Dél-Amerika déli, sivatagos és hegyvidéki területein él, akár 5000 méterig is képes felmászni. A szélsőséges körülményekhez jól alkalmazkodik, silány táplálékon is képes megélni, akár a kaktuszokat is elfogyasztja, emellett jól bírja a szomjúságot, a hideget és a meleget egyaránt. A szőrméje kiváló minőségű, luxusruházat alapanyaga – egyedül csak a rokonáé, a vikunyáé jobb. A guanakót azonban nem csak ezért irtották, hanem a legelő háziállatok vetélytársának tartották, emellett a húsát is fogyasztották.
A guanakók lakótársai a nanduk, amelyekkel vadon is együtt élnek, hatékonyan segítve egymást az ellenség figyelésében, miután a guanakónak szaglása és hallása kiváló, míg a nandunak a látása. Szintén hamar riasztanak a veszélyre a nagy marák is, már csak azért is, mert náluk is több kölyök született az elmúlt időszakban. Természetesen, nálunk nem sok veszély leselkedik erre a pampa közösségre, a látogatók így nyugalomban figyelhetik meg őket.
Fotók: Szenti-Kis Réka