Szenzációs keák!

Az, hogy a veszélyhelyzet alatt sem állt le az élet a Szegedi Vadasparkban, annak egyik legörvendetesebb bizonyítéka az a két keafióka, amely egyben az év egyik nagy zoológiai szenzációját is jelenti. Hiszen még Magyarországon soha nem sikerült szaporítani a világ legokosabb madarát, az új-zélandi keát. A Vadaspark európai fajmentő tenyészprogram (EEP) keretében tartja a ritka papagájfajt. Az angol állatkertből érkezett tojó és a csehországi hím 2018 végén lett egy pár, és 2020 első hónapjában kezdtek el költeni. Mind a három tojásuk kikelt, és bár sajnos a harmadik fióka gyenge volt, el is pusztult minden segítségünk ellenére, két fióka szépen felcseperedett, ahogy a fotók is tanúsítják. A hegyvidéki, sziklás területen élő keák költőüregekbe rakják fészküket, mi is ilyet alakítottunk ki számukra, ebben nevelkednek a kicsik. A napokban fogják elhagyni az üreget, kíváncsian várjuk, hogy ismerkednek majd a „külső világgal”.

Newborn kea nestlings in a box Nestor notabilis

A kea röpde előtt sokan tanakodva állnak meg, vajon miért van teleszórva az mindenféle „szeméttel”, köztük használt bakancsokkal is. Ezek valójában nem a gondozói hanyagság bizonyítékai, hanem játékok. A keák ugyanis rendkívül intelligens madarak, amely magas értelmi képesség nagyfokú kreativitással is jár. Akkor érzik jól magukat, ha újabb és újabb tárgyakkal tudjuk őket lefoglalni. Erről az élőhelyüket elővigyázatlanul meglátogató turisták is sokat tudnának mesélni, akik például az autójukat keás területen hagyják – rövid úton mindent leszednek arról, amit csak kampós és erős csőrükkel csak meg tudnak oldani. Új-Zéland hűvös, déli területén élnek, sajnos egyre csökkenő létszámban, ma már mindössze 3300 egyede él vadon a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatai szerint. Miután egyes különösen kreatív egyedei a birkákat is megtámadták, hogy a bőrük alatti zsírrétegből csipegessenek, nagyon rossz hírük kelt a farmerek körében és ezért is irtották őket hajdan. Emellett a szigetre behurcolt fajok és betegségeik is nagy pusztítást végeztek körükben. Jelenleg az európai állatkertekben kb. 185 egyede él, bár hazánkban 4 állatkertben is látható, csak Szegeden szaporodik.

Bízunk benne, hogy a fiatal keákat is mielőbb megláthatják majd a látogatóink a nehéz időszak eltelte után. A kea fiókák éppúgy örökbefogadhatók.

New Zealander kea Nestor notabilis nestlings in a nest