Fókák Katalóniából

A héten két borjúfóka nőstényt fogadott a Vadaspark a messzi Katalóniából, egész pontosan a Barcelonai Állatkertből. A hosszú, több mint 2000 kilométeres utazást követően a két „fókahölgy” láthatóan nagyon örömmel hagyta ott a szállítóketrecét, és merült el kedvenc elemében, a vadasparki fókamedence vízében. Ahhoz, hogy az utazás, majd az átállásuk minél zökkenőmentesebb legyen, a gondozójuk is velük tartott, sőt, pár napot a Vadasparkban töltve adta át a legfontosabb tudnivalókat róluk az új gondozóiknak. Cleo és Hercula a katalán állatkert kedvencei, ezért fokozott figyelemmel kísérték a szállításukat az ottaniak. Bár még ismerkednek az új otthonukkal, viszonylag nyugodtnak tűnnek, amit az is jelez, hogy már elfogadják a heringet a szegedi trénereik kezéből is. Bár tudásuk még nem közelíti meg a szegedi születésű Helgáét, de arra törekszünk, hogy hamar megtanulják mindazt, amit ő tud. Ezek a tréningek továbbra is nyilvánosak, minden nap 10.30-kor és 15.00-kor kezdődnek, vagyis a látogatóink is figyelemmel kísérhetik majd az oktatásukat.

Miért van szükség arra, hogy a fókákat tréningezzük? A tengeri emlősök nagyon intelligensek, ezért is szükségük van arra, hogy foglalkoztassuk őket, ami egyfajta játékot jelent számukra. Emellett, legalább ennyire fontos, hogy a tréning közben folyamatosan vizsgálni tudjuk az állatokat, a testi kondíciójukat, felismerve esetleges betegségeiket anélkül, hogy a számukra veszélyes altatáshoz kellene folyamodni. A látogatóink által is nagyon kedvelt fókabemutatók lehetőséget biztosítanak arra, hogy az előadás keretében bemutassuk nemcsak magukat a fókákat, hanem a tengeri élővilággal kapcsolatos természetvédelmi problémákat is, tehát az élményszerűségükkel az állatkert oktatási, környezeti nevelés feladatait erősítik.

A két új fóka Helga, a hároméves szegedi fókalány mellé érkezett. Sajnos, egyedül maradt, miután a múlt év végén a szülei egy gyógyíthatatlan betegségben elpusztultak. Különösen Haggar pusztulása volt döbbenetes a hazai bizonyult állatkerti állatorvosok számára, miután kiderült, hogy szívférgességben szenvedett, amely főként kutyákat érintő betegségként ismert. A Dirofilaria immitis fonalféreg okozta betegség körülbelül 10 éve jelenhetett meg hazánkban, feltehetően a globális klímaváltozással járó felmelegedés következtében. A szúnyoggal terjedő parazitafertőzés halálos a gazdaállatra, és – sajnos – immár bebizonyosult, köztük a borjúfókákra is. A fonalférgek ellen megelőző kezeléssel lehet a legbiztosabban védekezni, amely kezelést immár a borjúfókák is kapják.

Fotók: Endrédi Lajos