Bár az idei, 30 éves jubileumunkhoz kapcsolódóan számos érdekes programot tervezünk, hétfőn egy újabb rendezvényre kaptunk megtisztelő felkérést, tovább színesítve a kínálatunkat. Az Agrárminisztérium Környezetügyért Felelős Államtitkársága a Szegedi Vadasparkot kérte fel, hogy az együttműködésünk keretében itt ünnepeljük a vadvilág világnapját (World Wildlife Day). A rendezvényhez kapcsolódó sajtótájékoztatót dr. Rácz András, környezetügyért felelős államtitkár és Veprik Róbert, a Szegedi Vadaspark igazgatója 10.00-kor tartja a Természetvédelmi Oktatóközpontban. Természetesen a rendezvény fő vendégei a hozzánk látogató iskolai csoportok lesznek. A gyerekeknek játékos programokat és érdekes előadásokat, valamint tengeri állatok bemutatóit kínáljuk úgy, hogy az esemény fontosságának megfelelően kedvezményes, 600 Ft/fős jeggyel biztosítjuk a belépést. Kérjük az osztályokat, hogy részvételi szándékukat e-mailen jelezzék (info@zoo.szeged.hu)!
A részletes program:
MEGNYITÓ, SAJTÓTÁJÉKOZTATÓ: 10:00-11:30
10:00-10:30 – Megnyitó és sajtótájékoztató – dr. Rácz András, környezetügyért felelős államtitkár, Veprik Róbert, a Szegedi Vadaspark igazgatója
10:30-11:00 – Interjúk (lehetőség szerint a szabadban)
11:00-11:30 – Mentőközpont bemutatása a sajtó képviselőinek (igény szerint)
GYERMEK FOGLALKOZTATÁS (PÁRHUZAMOSAN): 9:30-13:00
9:30-9:45 – Pápaszemes pingvinek bemutatója – előadás a Vadaspark tengeri madarairól az etetésük közben
9:30-13:00 – Mit tehetünk mi a tengeri élővilág védelméért? – zoopedagógiai foglalkozás és élőállat bemutató (Terrárium-ház)
10:30-13:00 – Interaktív programok gyerekek részére – CITES feladatok, kobzott tárgy bemutató és játékok (Oktatóközpont mellett)
10:30-11:00 – A CITES szerepe a tengerek védelmében – előadás az Oktató központban
11:00-11:20 – Borjúfóka-torna – bemutatjuk a Vadaspark tengeri emlőseit és a tréningjüket.
A vadvédelmi világnap
Az ENSZ közgyűlése 2013-ban, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) aláírásának 40. évfordulója alkalmából úgy döntött, hogy az aláírás napját, március 3-át a Vadvilág Világnapjává (World Wildlife Day) nyilvánítja. Azóta ezen a napon világszerte Földünk vadon élő állat- és növényvilágát ünnepeljük, Szegeden azért döntöttünk a március 4-i nap mellett, hogy iskolai csoportokat tudjunk invitálni a kapcsolódó rendezvényre.
Mi az a CITES?
A magyarázathoz tudnunk kell, hogy a vadon élő állatok jogellenes kereskedelmének növekedése olyan globális jelenség, amely létében veszélyezteti a fajok fennmaradását. A kereskedelemnek ez a válfaja világszinten az egyik legjövedelmezőbb bűncselekménnyé vált, bűnszervezetként működnek a benne résztvevők. Az állatok, növények és a belőlük készült különféle termékek nemzetközi kereskedelme napjainkra olyan méreteket öltött, hogy éves világpiaci forgalma eléri a 160 milliárd amerikai dollárt és évente több százmillió egyedet érint, valamint több fajt sodort a kihalás szélére. A veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét az 1973-ban elfogadott CITES szabályozza, amelyet 182 ország és az EU is aláírt, amelyhez Magyarország már 1985-ben csatlakozott. A CITES mára már több mint 36000 állat- és növényfaj kereskedelmét szabályozza hatékonyan, illetve sok esetben egyenesen tiltja azt. Nem csak az élő állatokra, hanem azok részeire is kiterjed a hatálya.
Hazánk fontos szerepet tölt be a CITES végrehajtásában. Az Európai Unió egyik legnagyobb „felvevőpiac”, és hazánk a balkáni útvonalon keresztül a tranzitszállítmányok egyik legfőbb beléptető pontja. Emellett számos hazai védett állat- és növényfaj is a CITES hatálya alá tartozik.
A magyar hatóságok munkájának nemzetközi elismeréseként 2013. március 15-e óta két alkalommal választották meg hazánkat, hogy képviseljük az Európai Uniót a CITES Állandó Bizottságában. E mandátumunk 2019. június 3-ig tart, és az eljárási rend értelmében már nem hosszabbítható, azonban hatéves munkánk már így is komoly elismerést váltott ki.
A Vadvilág Világnapjának idei témája
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP), az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) és a CITES Titkárság kezdeményezésére a világnap 2019. évi rendezvényei az ENSZ 14. fenntartható fejlődési céljával (SDG 14)- „Élet a víz alatt” (Life below water) – összhangban a tenger élővilágának értékére, annak a mindennapi életünkre gyakorolt alapvető jelentőségére, a tengeri fajok állományait veszélyeztető tényezőkre, védelmükre és fenntartható használatukra kívánja felhívni a figyelmet. Ezért is választották az “Élet a víz alatt: az emberekért és a bolygóért” (Life below water: for people and planet) szöveget az idei világnap szlogenjéül.
Felmerülhet sokakban a kérdés, hogy tengerpart nélküli országként hazánk miként érintett ebben a problémában? Pedig mi is sokat tehetünk, elsősorban a környezetkímélő technológiák alkalmazásával, a hulladék és az ebből származó mikroműanyagok mennyiségének csökkentésével, közvetve támogatja a tengerek és óceánok élővilágának védelmét. Emellett a tengeri élővilágot érintő illegális kereskedelem elsősorban egzotikus országokból behozott szuvenírek formájában jelenik meg. Ha elmegy valaki nyaralni egy egzotikus országba, szívesen vásárol bazárokból, piacokról és gyűjt a szabadban érdekes és különleges dolgokat azért, hogy hazahozza emlékbe vagy ajándékba. Aki nem megfelelően tájékozott a különböző kereskedelmi és természetvédelmi egyezmények tekintetében, könnyen vásárol olyan termékeket (korallokat, cápafogat, szárított csikóhalat), amelyek védelmet élveznek és a határátlépéskor problémát okozhatnak, és megfelelő engedélyek hiányában azokat a hatóság elkobozza. Ilyen esetekben gyakran büntetőeljárás is indul az utazóval szemben.
Mindezért fontos, hogy megfelelő tájékoztatást nyújtsunk, illetve úgy neveljük a felnövekvő nemzedéket, hogy felelősségteljes viselkedésükkel hozzájáruljanak a vadvilág védelméhez. A Világnap kapcsán közvetítendő fő üzenet tehát az, hogy ezekért a folyamatokért mi magunk is felelősek vagyunk, mivel alapvetően a kereslet miatt létezik kínálat. Mi magunk is tehetünk azért, hogy ne kerüljenek fajok veszélyeztetett helyzetbe a kereskedelem eredményeként, mégpedig úgy, hogy vásárlás előtt végiggondoljuk, valóban szükségünk van-e egy újabb, ritka hobbiállatra, vagy éppen egy ilyen fajból készült ajándéktárgyra, élelmiszerre, gyógyszerre, és mindig szem előtt tartjuk azt, hogy mi áll egy ilyen termék előállításának, vagy élő példány beszerzésének a hátterében.
Miért éppen Szegeden?
A Szegedi Vadaspark, mint a 2019-es Vadvilág Világnap helyszíne, nemcsak mint Magyarország egyik legjelentősebb állatkertje érdemel említést, hanem mint az ország egyik kiemelt mentőközpontja és határ karanténja is. Az oktatási munkánkban kiemelten foglalkozunk a vadvilággal kapcsolatos természetvédelmi problémákkal, valamint CITES témájához tartozó kérdésekkel, együttműködve az érintett szervezetekkel, az Agrárminisztériummal, a kormányhivatalokkal, a nemzeti parkokkal, a rendőrséggel és a Nemzeti Adó és Vámhivatallal.
Minden iskolás csoportot 600 Ft/fős kedvezménnyel várunk március 4-én, emellett szívesen látjuk a sajtó képviselőit és az egyéni érdeklődőket is az első tavaszi hétfőn!