Angol: Amur tiger
Francia: Tigre de Sibérie
Német: Sibirische Tiger
Román: Tigrul Szibériai
Szerb: Sibirski tigar
Rendszertan: Ragadozók rendje/Macskafélék családja
Elterjedés, élőhely: ázsiai tajga
Természetvédelmi helyzete: kihalófélben lévő
Testtömeg: 150-300 kg
Testhossz: 250-380 cm
Marmagasság: 105-110 cm
Táplálkozás: kisebb és nagyobb testű gerincesek
szaporodás: 100-105 napos vemhesség után 1-7 kölyök születik
Élettartam: 8-10 év
Szociális viselkedés: magányos állat, csak anyja és kölyke él együtt 2-3 évig
A legnagyobb macskaféle
A leopárdhoz hasonlóan a tigris fajnak is több alfaja él Ázsia különböző területein. Közülük a legnagyobb testű a szibériai tigris, melynek mérete jóval meghaladja az oroszlánét. A fehér tigris a bengáli tigris nagyon ritka színváltozata. A mai állatkertekben élő fehér tigrisek közös őse egy Mohan nevű, 1951-ben kölyökként fogságba esett hím. A fehér szín ezen állatok esetében nemcsak azért ritka, mert e tulajdonság kis számban jelenik meg az öröklődés során, hanem mert a fehér egyedek, kevésbé tudnak beleolvadni a környezetükbe, így még kölyökkorukban áldozatul esnek más ragadozóknak. A fehér színt beltenyésztéssel lehet fenntartani, így ezen egyedek természetvédelmi értéke csekély. A tigrisek azonban nemcsak nagyságuk miatt különlegesek a macskafélék között, hanem több egyéb tulajdonságuk miatt is: hatalmas, 8-10 méteres ugrásokra képesek, emellett kivaló úszók, 6-8 km széles vizeken is átúsznak. Télen a befagyott folyók, folyómedrek jegén lévő lábnyomokat követik, s így találnak rá áldozataikra.Hangjuk is többféle: tudnak morogni, nyávogni és sziszegni is.
Csúcsragadozó a kihalás szélén
A tigris őse 2 millió éve Dél-Kínában és Jáva szigetén élt, a mainál valamivel kisebb termetű „Panthera palaeosinensis” volt. Az első valódi tigris Jáva szigetén fejlődött ki 1,6-1,8 millió éve. Onnan terjedt szét Nyugat-Ázsiától Japánig, illetve északra, a Bering-szoros ázsiai részéig. E hatalmas elterjedési terület a történelmi időkig kis mértékben csökkent (Borneó, Japán, Fülöp-szigetek), majd a modern időkben rohamosan beszűkült.
Az elmúlt száz évben a nyolc tigris alfajból hármat kipusztított az ember, kettő közülük a kihalás szélén áll, de a maradék három léte sincs biztonságban. A tigris esetében nemcsak a szokásos okok, az élőhelyek felaprózódása és pusztulása, a zsákmányállatok eltűnése jelent veszélyt, hanem az orvvadászat is. A tradicionális gyógyászat a tigris minden porcikájának csodatévő erőt tulajdonít, értük dollárezreket megadnak az ebben hívők.
A szibériai tigris különösen veszélyeztetett, mindössze 350-400 él belőle vadon, Nagyobb részt Oroszország távol-keleti részén. Minden védelem ellenére 1991-ben harmadára csökkent a számuk az orvvadászat miatt. Egy tigrisért akár 10,5 millió forintnyi összeget is megadnak a feketepiacon, ami sokakat csábít a kilövésükre.
A szibériai tigris európai fajmegmentési programja (EEP)
Szibériai tigrisből több él az állatkertekben, mint vadon. Viszonylag jól szaporodik, szívesen is tartják az alacsonyabb tartási költségek miatt (nem kell fűteni a házát), így nem csoda, hogy 2010-ben közel 500 egyede élt a világ állatkertjeiben. A nagy egyedszámnak vannak hátrányai is. A túlszaporulat megelőzése érdekében nem minden egyedet lehet tenyészteni, elsőként (2009-ben), a Szegedi Vadaspark két hímet, testvéreket kapott. A másik problémát az alfaj tisztaságának megóvása jelenti. Nemrégiben fedezték fel, hogy a volt Szovjetunióból származó vérvonalak kevertek. Egy átfogó DNS-vizsgálat derítette fel azokat a hibrid egyedeket, amelyeket kivontak a szaporításból.
Jogos a kérdés, ha ennyi a szibériai tigris az állatkertekben, miért nem telepítenek belőlük vissza? A hosszú távú célok között ez is szerepel, azonban ehhez nemcsak növelni, hanem biztonságosabbá is kell tenni a jelenlegi szűk életterüket.
A szibériai tigris örökbefogadói :
– Dr. Somssich Gabriella
– Dr. Mózes Ervin
– Áchim-Tóth Zsanett
– Bor Tamás
– Árpásy Béláné
– Medgyesi Csongor és Tóth Dorottya
– Makói Kálvin Téri Református Általános Iskola
– Boda Eszter, Boda Gréta, Boda Nándor
– Fazakas Attila
– Gurdics Gábor
– Járőrképző Tagozat Szeged Határrendész H1/2023.szakasz
– Kovács Judit
– Bús Márta és Dobóczky Zoltán
– Olajos Teodor
– Vezendi Zsigmond