Parlagi sas (Aquila heliaca)

Angol: Imperial eagle

Francia: Aigle Impérial

Német:Kaiseradler

Román: Acvila de câmp

Szerb: Orao krstaš

Rendszertan: Sólyomalakúak rendje/Vágómadár-félék családja

Elterjedés, élőhely: Európa, Ázsia, Afrika ritkás, idősebb erdői, vízmenti telelőterületek

Természetvédelmi helyzete: a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint sebezhető (vulnerable). CITES I.

Testtömeg: 2,4-4,5 kg

Testhossz: 72-84 cm

Szárnyfesztávolság: 180-215 cm

Életmód, táplálkozás: nappali, ragadozó. Hüllőket, madarakat, kisemlősöket fogyaszt.

Szaporodás: tojásokkal szaporodik, melyek kelési ideje 43 nap.

Utódok száma: 1-3 fióka.

Élettartam: 20-30 év.

Fészküket magas fákra építik, amelyekről messzire belátható a környék. Ha élőhelyük zavartalan, egy-egy fészket akár több évtizedig is használhatnak, így az a folyamatos tatarozások miatt akár 3 méter magas és 1,5 méter átmérőjű  is lehet. Belül vékony ágakkal, fűvel bélelik.

A madárvilágban a sasoknál, főként a békászó sasnál és még néhány közeli rokonánál előfordul az úgynevezett káinizmus jelensége: az elsőnek  kikelő fióka   elkezdi  csipkedni, majd verni az általában két nappal később kelt testvérét. A kisebb,  megfélemlített fióka a  táplálékot sem  kéri  olyan aktívan, így  hamarosan legyengül, végül elpusztul, vagy menekülés közben a fészek szélére kerülve lepottyan.

A parlagi sas európai állományának jelentős része Oroszországon kívül a Kárpát-medencében él. Ebből is a legtöbb a magyar-szlovák határ mentén. A védelmi intézkedéseknek köszönhetően, ellentétben a más területeken élőkkel, hazánkban  az utóbbi évtizedekben nő a számuk. Míg 1985-ben mindössze 13 fészkelő párt figyeltek meg, ma kb. 75-80-at tartanak számon.