Angol : Snow Leopard
Francia : Leopárd des Neiges
Német : Schneeleopard
Román : Leopardul zăpezilor
Szerb : Snězni leopárd
Rendszertan : Ragadozók rendje/ Macskafélék családja
Elterjedés, élőhely : Belső-Ázsia hegyvidéki területein él.
Természetvédelmi helyzete : veszélyeztetett (IUCN),
Mindössze 4-7 ezer egyede él.
CITES I (EU A), EEP
Testtömeg : 23-70 kg
Testhossz : 120-150 cm
Marmagasság : 60-70 cm
Táplálkozás : Kisebb és közepes termetű állatokra vadászik.
Szaporodás : 100 nap vemhesség után 1-3 kölyök születik. Őket anyjuk egyedül neveli.
Élettartam : állatkertben 15-20 év (Vadon: 10-12 év).
Szociális viselkedés : A párzási időszak rövid ideje kivételével magányosan élnek.
A hegyóriások rejtelmes lakója
A világ legmagasabb hegyei között, 2000 és 5000 méteres tengerszint feletti magasságban élő hópárduc- más néven irbisz az egyik legritkábban látható macskaféle.
Erős lábaival hatalmas ugrásokra képes. Puha, nagy és szőrös talpai segítségével hangtalanul ér földet. Fakó színű, foltos, vastag bundája jól elrejti a havas sziklák között és védi a nagy hidegekben is. Téli szőrzete nemcsak hosszú, hanem kétrétegű is. A felső réteg alatt, a testhez közelebb egy gyapjúszerű alsóbunda van.Hosszú farka a sziklákon való ugrásoknál segíti a kormányzásban és hideg időjárás esetén alvás közben takaróként védi az érzékeny testrészeket. Lendületből akár 15 méteres távolságot is képes átugorni.
Kedvelt táplálékai a hegyi kecskék és a hegyi juhok. A szaporodási időszakban a pár együtt vadászik: egyikük a zsákmányt egy völgy féle hajtja, mig a másik lesben áll, majd rárohannak az áldozatra. A tél beköszöntével követik prédáikat és lejjebb húzódnak a sűrű erdőkbe, rododendron-bozótosokba. Itt fácánokra, szarvasokra és vaddisznókra is vadásznak.
Ritka felvétel a hópárduc vadászatáról
Ritkasága, rejtett életmódja, ügyessége és ereje miatt a Himalájában élő népek szellemleopárdnak is nevezik.Nemzeti jelképe Tatárföldnek és Kazahsztánnak, de szimbóluma a hegymászóknak is. Az egykori Szovjetunióban hópárducról elnevezett díjjal jutalmazták azt, Aki az öt darab, egyenként 7000 méternél magasabb csúcsot megmászta.
Lassan ritkább, minta a jeti …
A hópárduc rendszertani hovatartozása ma is kérdéses. Sokáig a párduc közeli rokonának tartották, vagyis a Panthera nemzetség tagjának. Később különálló csoportba tartozónak határozták meg a nagymacskák alcsaládján belül. Viszont a legújabb Genetikai kutatások mégiscsak az előző rokonsághoz való tartozását feltételezik, azonban nem a párducot, hanem a tigrist vélik a legközelebbi rokonának.
A hópárduc az egyik legveszélyeztetettebb nagymacska, annak ellenére, hogy óriási területen, közel 3 millió négyzetkilométeren él. Viszont nagyon kis egyedszámban, ami a probléma fő oka: mindössze 4000-6500 közötti egyed él már csak vadon. A rendkívül alacsony egyedsűrűség visszaveti a szaporodásukat, de a folyamatos eltűnésükhöz hozzájárul az élőhely és a zsákmányállatok számának csökkenése, valamint az orvvadászat is.
A civilizációtól elzárt területeken jelentős a konfliktus a pásztorok és a hópárducok között, hiszen ahogy csökken a vadon élő prédaállatok száma, úgy tértek át a ragadozók a háziállatok vadászatára. Az emberek pénzéhsége és mások felelőtlensége még nagyobb veszélyt jelent: egy 6-10 hópárducból készült bunda ára Ázsiában közel 60,000 dollár (kb. 12 millió Ft). A csontjainak ugyanúgy gyógyerőt tulajdonítanak, mint a tigrisekének, ezért nem irtják őket.
A hópárduc európai fajmegmentési programja (EEP)
A hópárducok Nemzetközi Állatkerti törzskönyvét 1976 óta vezeti a helsinki állatkert. 1961-ben mindössze 10 állatkert tartotta a faj 160 egyedét. Jelenleg (2010-ben) már közel 450 hópárduc él a világ állatkertjeiben. A fajmegmentési program összefog egyéb, hópárduc-mentő szervezetekkel is, szakmai és anyagi segítséget nyújtva számukra. Az egyik legnagyobb ilyen non-profit szervezet a Snow Leopard Trust, amely közel 1 millió dollárt költ a faj megmentésére. A felajánlott összeg főleg adományokból, állatkertek hozzájárulásából, hópárduc-emblémás ajándéktárgyak eladásából származik.
A hópárduc örökbefogadói:
– Bőhm Balázs
– Kóráné Maróti Katalin
– Dr. Vincze Judit Mária
– Makói Kálvin Téri Református Általános Iskola
– Lestyánné Máté Julianna
– Szőke Zsuzsanna