Gepárd (Acinonyx jubatus jubatus)

Angol: Cheetah

Francia: Guepard

Német: Gepard

Román: Ghepard

Szerb: Gepard

Rendszertan: Ragadozók rendje/Macskafélék családja

Elterjedés, élőhely: Afrikai szavannák

Természetvédelmi helyzete: Sebezhető

Testtömeg: 21-72 kg

Testhossz: 121-150 cm

Marmagasság: 67-94 cm

Táplálkozás: Kisebb és közepes méretű állatokra vadászik.

Szaporodás: 90-95 napos vemhesség után 1-8 (3-5) kölyök születik.

Élettartam: 15-20 év

Szociális viselkedés: A nőstények magányosak, a hímek sokszor szövetségben állnak.

Az állatvilág futóbajnoka!

Képes akár 114 km/órás sebességgel rohanni úgy, hogy a 100 km/órás sebességet 3,5 másodperc alatt éri el (ez megfelel egy Ferrari F40-es gyorsulásának). 40 km/órás  sebességnél pedig egyetlen lépésben képes megállni.Teljes iramban másodpercenként négyet ugrik, amelyek egyenként 7-8 méter hosszúak. Ezt a sebességet azonban a hatalmas energiaveszteség és magas testhőmérséklet miatt csak kb. 275 méterig tudja tartani.Egy-egy roham kb. 20 másodpercig tart, ha ezt a zsákmány túléli, megúszta a támadást. A gepárdot vadászatra idomították már az ókori egyiptomiak, sőt, később a frank Nagy Károly, majd a reneszánsz itáliai fejedelmek is. Indiában a vadászgepárdok uralkodói jelképpé váltak, a mongol fejedelmek szinte presztízsből gyűjtötték őket, egyiküknek 1000 példány volt!

A gepárd sem menekülhet …

Az első gepárdok körülbelül 4 millió éve jelentek meg a Földön, Spanyolországban egészen 10 ezer évvel ezelőttig hatalmas elterjedési területtel bírtak, még Észak-Amerikában és Európában is gyakoriak voltak. Mára azonban számuk és elterjedési területük jelentősen megcsappant, sok tudós szerint a faj rövidesen ki fog halni. Ennek több oka lehet. A szűkülő élettérben kiéleződött a verseny a nagyragadozók között és az oroszlánokkal, hiénákkal, párducokkal szemben a gepárdok rendre alulmaradnak. Az egyedi vadászati technikájuk nem túl hatékony és a rohanásban kimerült gepárdok a zsákmányukat tartózkodás mellett tudják a vetélytársaiktól megvédeni. A kölykök halandósága ennek következtében rendkívül magas, mintegy 90%-os! A legfőbb veszélyeztető tényező azonban maga az ember. A gepárdok ellen valóságos irtóhadjárat indult a XX. század elején, a háziállatok féltése és a bundájuk miatt. A legeltetési terület növekedésével fokozatosan csökkent az életterük. Akkor még 100 ezer gepárd élt a szavannákon. Mára feltehetően 10 ezer alá csökkent a létszámuk, Ázsiában jóformán ki is haltak. Hiába élnek még viszonylag nagy területen, nagyon kevesen vannak, ami megnehezíti a szaporodásukat. Az elmúlt évszázadok kipusztulási hullámai miatt a genetikai változatosságuk is lecsökkent, így a beltenyészet következtében örökletes rendellenességek halmozódtak fel, amely tény tovább csökkenti a faj túlélési esélyeit.

A gepárd európai fajmentő tenyészprogramja (EEP)

Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) a faj kritikus és egyre romló természetvédelmi helyzete miatt döntött a Gepárd Fajmegmentési Program (Gepárd EEP) elindítása mellett 1992-ben. Jelenleg a világ állatkertjeiben kb. 1300 gepárd él, ebből az európai programban közel 120 állatkert mintegy 370 egyede vesz részt, amelyeknek ősei (91 egyed) két területről, Dél- és Észak-Afrikából származnak. Magyarországon 2024-ben még csak két állatkert, a nyíregyházi és a szegedi mutatta be ezen ritka fajt.
AZ EEP célja egy stabil állomány létrehozása, amely megőrzi a genetikai változatosságát, és a szaporulat révén lehetővé teszi, hogy több állatkert is bemutathassa a fajt és egyben felhívja a figyelmet a gepárdok kritikus helyzetére. Szegeden 2008 óta láthatók gepárdok, elsőként Ficus és Obelix érkezett Franciaországból. Azóta Svédországból és Ausztriából is érkeztek hozzánk egyedek.

A gepárd örökbefogadói :

– GYM CLASS Szeged

– Szűcs Laura

– Makhult Emese

– Daragics Nóra

– Elsner Eliza

– Szőke Zsuzsanna