Angol: North Chinese Leopard
Francia: Panthere de Chine
Német: Nordchinesischer Leopard
Román: Leopardul Nord-Chinezesc
Szerb: Sjeverno-kineski leopard
Rendszertan: Ragadozók rendje/Macskafélék családja
Elterjedés, élőhely: Észak-Kína erdős, bozótos, sziklás területein él.
Természetvédelmi helyzete: Végveszélyben lévő faj.
Testtömeg: 60-90 kg
Testhossz: 140-160 cm
Marmagasság: 80-90 cm
Táplálkozás: Szarvasfélék, madarak, rágcsálók, rovarok
Szaporodás: 105-110 napos vemhesség után 2-4 kölyök születik
Élettartam: 8-10 év
Szociális viselkedés: Magányos, rejtett életmódot élő állat.
Párduc vagy leopárd?
A két szó ugyanazt a fajt jelöli. Régebben azt hitték, hogy a leopárd és a párduc két külön faj. A leopárdról azt vélték, hogy az oroszlán (leo) és a párduc (pard) kereszteződésével jött létre. A különböző területeken élő alfajok bundájának színezete a környezethez való alkalmazkodás révén élénkebb vagy fakóbb lehet.
Van azonban egy különleges változata is: a fekete párduc. Ez nem külön alfaj, hanem színváltozat, vagy másképpen melanisztikus jelenség, mely Ázsiában gyakrabban fordul elő. Bár felületesen nézve az ilyen állat teljesen feketének tűnik, ha a napfény bizonyos szögben éri, láthatóvá válnak a leopárdokra jellemző foltok is.
Kiválóan mászik fára, de úszni is jól tud. A vadászatban rendkívül ügyes, amit az is mutat, hogy az óvatosságukról és szervezett ellentámadásaikról híres majmok legfőbb ellensége.
Gyakorlott főemlősvadász révén az emberre is veszélyes lehet. Hasonlóan, mint a majmok esetében főként gyermekekre támadhat, akik könnyű prédát jelentenek számára.
A párducok nevezetesek arról, hogy nagyobb testű áldozatukat is képesek felcipelni egy fára, azért, hogy megvédjék zsákmányukat más ragadozók elől.
Kína párducai nagy veszélyben
Az összes ma élő macskaféle őse a 20-30 millió éve élt, hiúz nagyságú Proailurus volt. Viszont a nagymacskákat magába foglaló Panthera nemzetség, a legősibb macskaféle csoport eredete még ma is tudományos vita tárgya. Feltehetően Ázsiában vált el a törzsfejlődési águk a többi macskafélétől, kb. 6-10 millió éve.
A legújabb genetikai kutatások szerint a párduc legközelebbi rokona az oroszlán, a tigrisé a hópárduc.
A párduc avagy a leopárd számít a legsikeresebb nagymacskának, olyan nagy és változatos területen él. Összességében nem a faj (amelyből kb. 70 ezer egyed él a világon), hanem annak egyes alfajai vannak nagy veszélyben. Az arábiai párducból 200-nál is kevesebb, a jávai alfajból kb. 300-500 egyed él már csak, míg a kipusztulás szélén álló amuri leopárdból mindössze 14-20 egyed járja a vadont. Az észak-kínai párduc helyzete csak hozzájuk képest kedvező, belőle is alig 2500 él a természetben.
A távol-keleti párducokat elsősorban az élőhelyük feldarabolódása és elvesztése veszélyezteti, de komoly problémát jelent az orvvadászat is. Elsősorban a háziállatok védelmében, illetve a bundájáért, a tradicionális gyógyászatban felhasznált szerveiért vadásszák.
Az északi-kínai párduc európai fajmegmentési programja (EEP)
Az észak-kínai leopárd ritkának számít az állatkertekben, a világon körülbelül 70-80, Európában mindössze 51 egyede élt 2009-ben. Örvendetes, hogy immár három magyar állatkertben is tartják e különleges alfajt, amelyet elsőként Debrecenben sikerült szaporítani hazánkban.
A fajmegmentési program legnagyobb kihívását az jelenti, hogy kevés őstől származnak az állatok, így nagy a beltenyésztettség kialakulásának a veszélye. Ilyen esetekben fontos, hogy időnként új vérvonal kerüljön az állatkerti állományba. Ezt nyilvánvalóan nem vadbefogással érik el, hanem más okok (pl. háziállatra vagy emberre való veszély) miatt befogott állatok kerülhetnek időnként az állatkertekbe.
A Szegedi Vadasparkba 2009-ben érkeztek először kínai leopárdok, két fiatal egyed a debreceni és a francia Thoiry-i állatkertből.
A kínai leopárd örökbefogadója:
– Dr. Ben-Redouane Nadjim
– Hellenpárt Lóránt
– Nyári Leila
– Stankovics Bernadett
– Lévai Adrienn